czwartek, 14 stycznia 2016

Styczeń w Radomiu - płynność

   Przez cały styczeń trwa nabór do grupy początkujących, a konsekwencją tego jest konieczność skupienia się na podstawach. Mówi się, że treningu podstaw nigdy za wiele i trudno mi się z tym nie zgodzić. Podstawy są takim fundamentem, czy inaczej bazą, na której budujemy całą naszą grę. To bardzo ważny, jeśli nie najważniejszy element jaki każdy adept capoeira musi wypracować. Jeśli masz kiepskie fundamenty to wszystko co na nich zbudujesz również będzie kiepskie. 


   Co to jednak znaczy mieć dobrą bazę? Osobiście pojęcie "dobra capoeirowa baza" dzielę sobie na dwa obszary. Pierwszym jest opanowanie podstaw poruszania się w ginga oraz umiejętność poprawnego technicznie wykonania podstawowych kopnięć, uników i przejść przy ziemi. Ważniejszym jednak obszarem jest zdolność do płynnego przechodzenia z jednej techniki do drugiej i o ile opanowanie w zadowalającym stopniu podstawowych technik przychodzi początkującym dość szybko to z utrzymywaniem płynności (czy jak to się z angielskiego ładnie mówi flow) nie ma już tak lekko. Jest to na dobrą sprawę jeden z tych elementów, nad którym praca nigdy się nie kończy i nad którym skupimy się w styczniu na naszych treningach w Radomiu. Będzie to ku powszechnej korzyści zarówno osób zaczynających z nami swoją przygodę z Capoeirą jak i tych bardziej zaawansowanych :)

   Co można zrobić by poprawić swoją płynność? Proponuję pracę domową. Coś co sam robię w zaciszu mojej kuchni o powierzchni 2*2,5 metra, a mianowicie drill prostych i krótkich sekwencji podstawowych kopnięć, uników i przejść robionych z ginga. Na początek wystarczy połączyć dwa elementy i taką sekwencję cisnąć w 1,5 minutowych rundkach. Nie wymaga to wiele czasu ani miejsca, a jeśli sumiennie się do tego przyłożycie efekty w postaci poprawy płynności i równowagi w ruchu serio was zaskoczą.

   Znając nawet dajmy na to dwa uniki i dwa kopnięcia możemy zbudować całą masę ciekawych sekwencji do drillowania. Może to być np sekwencja przejścia:
a) unik-unik
b) kopnięcie-unik zgodnie z kierunkiem kopnięcia (czyli kopiemy w lewo, unik w lewo)
c) kopnięcie-unik w przeciwnym kierunku
d) unik-kopnięcie zgodnie z kierunkiem uniku
e) unik-kopnięcie w przeciwnym kierunku
f) kopnięcie-kopnięcie w jednym kierunku
h) kopnięcie - kopnięcie w przeciwnym kierunku
  
   Sporo tego co nie? Od Waszej inwencji zależy jakie sekwencje sobie poukładacie ale warunek jest jeden- trzeba się skupić na tym by robić wszystko jak najbardziej technicznie i przechodząc z jednego elementu do drugiego nie tracić tempa. Niby to proste ale najprostsze rzeczy działają najlepiej. Miłej zabawy :)




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz