O nas

 
   Capoeira w Radomiu istnieje nieprzerwanie od października 2004 roku, kiedy to na sali gimnastycznej w X Liceum Ogólnokształcącym im. S.Konarskiego odbył się pierwszy trening. Od 2012 roku jesteśmy częścią Grupo International Capoeira Sião. W tym roku mija jedenaście lat naszej działalności, w czasie której uczniowie naszej sekcji reprezentowali ją na wielu międzynarodowych imprezach, a osoby trenujące od początku dziś same prowadzą zajęcia w Radomiu, a także w Krasnystawie, Wolanowie i Jedlni Letnisko. 
Mestrando Aquatico
   Początki grupy Capoeira Sião sięgają 2001 roku, kiedy to Mestrando Aquatico rejestruje stowarzyszenie Centro Cultural Capoeira Aachen i rozpoczyna nauczanie w mieście Aachen w Niemczech. Możliwość poznawania capoeiry pod okiem wykwalifikowanych brazylijskich trenerów okazała się na tyle atrakcyjna, że po pierwszych latach działalności powstała filia w Dusseldorfie, a niedługo później kolejne poza granicami Niemiec. Wraz z rozrostem grupy konieczna okazała się zmiana nazwy na mniej lokalną. Zarząd zdecydował się wówczas na nazwę Centro Cultural Capoeira Sião. Dziś jesteśmy organizacją międzynarodową, zrzeszającą trenerów i adeptów w Niemczech, Polsce, Meksyku, Norwegii i oczywiście w kolebce capoeiry- Brazylii. Wyrazem tego jest oficjalna nazwa grupy, która od 2015 roku brzmi: Grupo International Capoeira Siao.

   Działalność wszystkich sekcji w Polsce nadzorowana jest przez Professora Faiscę (Claudio da Silva Correia). Oto jego historia opowiedziana przez niego samego:

Prof. Faisca


"Pierwszy kontakt z Capoeirą miałem w wieku 16 lat, kiedy to mój świętej pamięci przyjaciel zwany Bamba nauczył mnie kilku podstawowych kopnięć i uników. Następnie spędziłem pięć lat grając jedynie na ulicy, gdzie nabyłem wiele umiejętności.
   W lipcu 1995 roku wstąpiłem w szeregi grupy Capoeira Barramare (aktualnie Agbara). Moimi mentorami byli Mestre Bura oraz Mestre Touro, który nauczył mnie metod dydaktycznych i fundamentów sztuki zwanej Capoeirą. Trenowałem tam 12 lat. Nie było łatwo, ale nauczyłem się wielu istotnych rzeczy. Przez ten czas zacząłem udzielać lekcji Capoeiry w mojej dzielnicy oraz z pomocą Mestre Touro zorganizowałem 4 festiwale Capoeiry. Ponadto brałem udział w nagrywaniu CD „Coisa da Bahia” Mestre Dende, a w 2001 roku nagrałem swoją pierwszą płytę.
   Jesienią 2005 roku poprosiłem mojego Mestre o pozwolenie na odejście z grupy Agbara z przyczyn osobistych. Od tego czasu jestem członkiem grupy Grupo International Capoeira Sião w Niemczech."


   Professor Faisca prowadził przez długi czas zajęcia w Polsce, w miejscach takich jak Lublin, Krasnystaw, Radom, Kraśnik, Krasienin, oraz brał udział w licznych warsztatach organizowanych zarówno przez Capoeira Siao jak i inne grupy działające w Polsce.
   Obecnie Professor mieszka w Aachen w Niemczech, skąd prowadzi nadzór merytoryczny nad działalnościę polskich sekcji Grupo Internacional Capoeira Siao.Grad. E.T.
   Nasza sekcja od 2014 roku prowadzona jest przez Graduado E.T. (Jarek Dziewierz). Z capoeirą związany od pierwszego treningu tej sztuki walki w Radomiu t.j. od końcówki 2004r w nieistniejącej już dziś grupie Artes das Gerais. Od 2011 związany z Grupo International Capoeira Siao, gdzie otrzymał stopieni monitor. W 2014 roku podczas V Festival International de Capoeira w Krasnystawie otrzymał z rąk Prof. Faisca stopień graduado. Prywatnie maniak ruchu, a z tych ciekawszych rzeczy- posiadacz gumowego kręgosłupa i Seata Ibizy ('97 ale jaka igła!) i tatuś dwóch córeczek. 

                                    /wybaczcie, że tak sucho ale jakoś głupio tak samemu o sobię pisać - Grad. E.T. /

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz